Rekolekcje RRN diecezji zachodnich w Jastarni - spotkanie z bp Andrzejem Siemieniewskim

Jastarnia to kolejne miejsce na mapie Polski, w którym na letnich rekolekcjach gromadzą się członkowie Ruchu Rodzin Nazaretańskich. W dniach 8-15.07 spotkało się się tu ponad 500 osób z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, poznańskiej, wrocławskiej oraz diecezji legnickiej i zielonogórsko-gorzowskiej.

Podobnie jak inne grupy rekolekcyjne RRN przypominaliśmy sobie sens i znaczenie słów „Jestem przy tobie” wypowiedzianych przez Maryję do św. Juana Diego, ale i kierowanych przez nas podczas Apelu Jasnogórskiego do Matki Bożej. Jej obecność i macierzyńską troskę odkrywaliśmy nie tylko w słowach i modlitwie, ale i w wydarzeniach – choćby w tym związanym z obecnością wśród nas Bp. Andrzeja Siemieniewskiego w środę 12 lipca. Na godzinę 20.00 przewidziano Mszę św. pod przewodnictwem Księdza Biskupa, który jednak przybył do nas wcześniej niż planowano. Pojawiła się wówczas możliwość wcześniejszego odprawienia Eucharystii, o co prosiły zwłaszcza rodziny z małymi dziećmi. Szukanie wraz z Maryją woli Bożej przez osoby odpowiedzialne za rekolekcje zaowocowało Mszą św. o godzinie 17.00 na placu przed kaplicą – mimo że prognozy pogody przewidywały deszcz w tym czasie. Spadł – ale już po zakończonej Mszy św.... A my przekonaliśmy się, że naprawdę „Mama czuwa, Mama wie, czego każde dziecko chce, Mama kocha, Mama wie najlepiej, czego mi brakuje, czego potrzebuję...” – jak mówią słowa piosenki Arki Noego, którą wielokrotnie podczas rekolekcji śpiewały licznie zgromadzone dzieci. Wraz z nimi pamiętaliśmy też, zwłaszcza 13 lipca, o przesłaniu Maryi z Fatimy.

Obecność Księdza Biskupa była dla nas jak zawsze znakiem jedności z Kościołem i wyrazem szczególnej ojcowskiej troski, a homilia, w której przywołał on dzieje najstarszej w Polsce kopii figury Matki Bożej Fatimskiej znajdującej się w Tyńcu Małym oraz związane z nią świadectwo rodziny von Ruffer, zachęciła nas do odkrycia na nowo i życia pełnią łask sakramentu: chrztu św., małżeństwa i kapłaństwa. Za dar kapłaństwa dziękowaliśmy szczególnie podczas Mszy św. prymicyjnej ks. Wojciecha Brzoskiego, który jako jeden z kapłanów towarzyszył na rekolekcjach grupie młodzieży, a także ciesząc się niemal przez całe rekolekcje obecnością ks. Dariusza Kowalczyka, moderatora krajowego RRN. Mogliśmy też korzystać ze spowiedzi i rozmów dzięki posłudze wielu księży.

Swoje miejsce na rekolekcjach mieli również studenci; dla każdej z grup przygotowano osobny program formacyjny. Wiele radości przynosił nam też popołudniowy czas odpoczynku, wypełniony spacerami po wietrznej plaży i porcie, kąpielami w chłodnym Bałtyku; były i piłkarskie rozgrywki na miejscowym orliku, i rejs kutrem „Magdalena”. „Nim wzburzy się morze, do cichej przystani prowadź nas Boże” – głosił napis na mostku kapitańskim. Każdy mógł na chwilę stać się kapitanem i sterować według wskazówek osób kierujących rejsem.

Rekolekcje zakończyliśmy aktem zawierzenia Matce Bożej, polecając Jej siebie samych, nasze rodziny, parafie, ojczyznę i całą wspólnotę Ruchu Rodzin Nazaretańskich.

Homilia bp. Andrzeja Siemieniewskiego (plik mp3)